Výstava rúšok v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove n. T.

Ochranné rúška, rúška … donedávna mnohí z nás o ich existencii ani len netušili. Samozrejmosťou boli v nemocniciach, v ambulanciách. Bežný človek ich k životu vôbec nepotreboval. Všetko sa zmenilo dňa 6. marca 2020, kedy sa na Slovensku objavil prvý prípad ochorenia COVID-19 u muža z Bratislavského kraja. Následne od 24. marca 2020 bola povinnosť rúško nosiť do práce, do obchodu, do školy… všade mimo domova. Stali sa akýmsi symbolom koronavírusu na Slovensku i v okolitých štátoch.

„ROK PO“… alebo aké rúška nosíme. To je názov výstavy rúšok v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove n. T., ktorá je od 15. apríla sprístupnená verejnosti. Knihovníčky od vypuknutia pandémie zhromažďovali rúška rôzneho typu. Rúška od inštitúcií, dizajnérov, zákazkových krajčírstiev, detské až po domácky ušité. V začiatkoch pandémie väčšina Slovákov nosila textilné rúška, ktoré opakovane prali a vyvárali, iné sa totiž nedali zohnať. Jednorazové boli v lekárňach a na internetových stránkach vypredané. Pracovníčky knižnice zhromaždili vyše 160 ochranných rúšok. Výstava potrvá do 30. júna.

Rúška do tejto výstavy venovali aj Prešovský samosprávny kraj, Ľubovniansky hrad, Ondrej Kandráč a mnohí iní. Sme veľmi radi, že súčasťou tejto výstavy je aj „naše rúško“ – rúško s erbom našej obce. 

Ostáva nám iba dúfať, že tento nechcený doplnok budeme môcť odložiť čo najskôr a život sa vráti do normálnych koľají.