Kultúrne pamiatky

Medzi zachované kultúrne pamiatky obce patria dva kostoly a jedna prícestná kaplnka.

Evanjelický kostol a.v. bol postavený v roku 1793 a veža kostola bola dostavaná v roku 1864. Tento kostol prešiel rôznymi úpravami v rokoch 1995-1998 za pôsobenia farára Borisa Mišinu. Dnes má kostol podlahové vykurovanie a na stavbe boli prevedené úpravy okien výmena strechy a veže. Ku kostolu pribudla spojovacia budova – zborový dom. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rímsko katolícky kostol je postavený v gotickom štýle z 15. storočia, prestavaný v 17. storočí v barokovom slohu a v roku 1884 neogoticky upravený. Od roku 2000 prešiel rímsko katolícky kostol ďalšími vonkajšími a vnútornými úpravami za pôsobnosti rímsko katolíckeho farára Mgr. Juraja Marcinu.
V parku pred rímskokatolíckym kostolom v novembri roku 2000 pribudla soška Krista Kráľa, ktorá bola posvätená pri príležitosti 400. výročia založenia farnosti.
rim_kostol_upr

Kostol bol vybudovaný koncom XV. storočia (149). Sanktvárium – Svätyňa bola pravdepodobne kedysi kaplnkou zemepána a jej štýl je z poslednej doby gotiky.Patrocínium kostola je sv. Mikuláš, biskup.

Pred rokom 1666 bola vybudovaná terajšia loď kostola a veža kostola. Veža kostola bola zdobená vysokou drevenou vežou – tá sa však zrútila 9.7.1875 pri víchrici. Odvtedy je veža nízka. Kostol bol viackrát v tej dobe opravovaný 1742 – 1753, 1816, 1884 – vždy z vlastných prostriedkov.
Veľká rekonštrukcia bola aj v roku 1932. V roku 1933 bol kostol vysvätený a daný veriacim k užívaniu. Bol postavený hlavný oltár ku cti Krista Kráľa. Tento oltár bol vyhotovený dielňou Břetislava Kaffku v Červenom Kostelci. V roku 1949 bol postavený bočný Mariánsky oltár taktiež vyhotovený touto rezbárskou dielňou, ako aj celé zariadenie tohto kostola (sochy, krížová cesta, kazateľnica).
Kostol je od roku 1999 v štádiu postupných opráv, aby sa mu vrátil pôvodný gotický štýl. Súčasné patrocínium – Kristus Kráľ. Obidva kostoly tvoria dominantu obce.

Ďalšou kultúrnou pamiatkou obce je prícestná kaplnka sv. Jána Nepomuckého z polovice 19. storočia, ktorá sa nachádza na pravej strane cesty smerom do Čaklova.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA