Pandémia vírusu COVID-19 ešte neskončila…

Vážení občania,

Hranice Slovenskej republiky sa od stredy 10. júna  otvorili prichádzajúcim z krajín, ktoré konzílium považuje z pohľadu vývoja epidemiologickej situácie sa bezpečné. Zoznam tzv. “bezpečných krajín”  epidemiológovia pravidelne posudzujú a aktualizujú.

“Bezpečné krajiny”: (Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Čierna hora, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko a Švajčiarsko)

Pri príchode z ostatných krajín (ako z tých, ktoré sú vyššie uvedené) je potrebné, aby sa obyvatelia preukázali negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v SR, ktorému je potrebné prihlásiť sa hneď po príchode domov. Následne osoby zotrvajú v domácej izolácii. Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva v SR zabezpečí, aby tieto osoby najskôr na piaty deň po príchode absolvovali test na ochorenie COVID-19. Ak bude výsledok negatívny, domáca izolácia sa skončí.

Takýmto krokom pomôžeme udržiavať si priaznivú epidemiologickú situáciu v stále prebiehajúcej pandémii ochorenia COVID-19. Treba mať na pamäti, že hoci je situácia na Slovensku aktuálne stabilná, ochorenie sa môže zavliecť na Slovensko zo zahraničia ako importovaná nákaza.

Aktuálne informácie nájdete taktiež na stránke Úradu verejného zdravotníctva SRhttp://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4342:uvz-sr-opatrenia-sa-naalej-uvouju-hranice-budu-otvorene-pre-19-krajin&catid=250:koronavirus-2019-ncov&Itemid=153

Aktuálne tlačové správy MV SR nájdete tu: https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&rok=2020&mesiac=6